هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

هدیه ایرانی ، هدیه‌ای با پیشینه‌ی کهن اما مناسب برای مخاطب مدرن

:به اشتراک بگذارید

هدیه و هدیه دادن جایگاه ویژه‌ای در زندگی همه‌ی انسان‌ها دارد. محصولات مختلف که با عنوان هدیه تبلیغاتی ، هدیه تولد، هدیه سازمانی و هزاران عنوان دیگر ارائه می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام تهیه این محصولات باید مد نظر داشته باشیم، این است که از هدیه ایرانی استفاده کنیم و به دیگران تقدیم کنیم.

هدیه دادن در ایران

ایران مهد پیدایش و گسترش فرهنگ هدیه دادن در دنیا است. در حقیقت این جمله یک شعار توخالی نیست. مورخان اولین آثاری که از فرهنگ هدیه دادن یافته‌اند، متعلق به چند هزار سال پیش و در ایران بوده است.

هدیه ایرانی

مراسمات و جشن‌های مختلف در ایران باستان، هر یک دلیل خوب و مناسبی برای ارائه هدیه ایرانی بوده است. هدیه‌ای که انتقال دهنده همه‌ی احساسات خوب به مخاطبین است. مراسمی نظیر نوروز، مهرگان و یلدا که همه‌ی مردم در آن روزها خوشحال هستند، و با هدیه دادن، قصد دارند این حس خوب را با سایرین تقسیم کنند.

هدیه ایرانی، هنر ایرانی

هنگامی که از هدیه ایرانی سخن می‌گوییم یعنی محصول و کالایی که در ایران زمین خلق شده باشد. به بیان دیگر، هنر مردمان ایران زمین. هنر از دیرباز جایگاه ویژه‌ای در بین ایرانیان داشته است. نام‌آوری‌های نکیسا و باربد نمود این اهمیت است.

اما هنری که بتواند به عنوان هدیه ارائه شود، کالایی است که ساخته دست هنرمند ایرانی باشد. محصولات تزئینی و کاربردی که هنرمندان ایرانی با ظرافت دست و سلیقه سرشار، به وجود می‌آورند. این محصولات هم برای هنرمند و هم برای مخاطبش بسیار ارزشمند است.

مزیت استفاده از هدیه ایرانی

گفتیم هدیه دادن از سنت‌ها و فرهنگ‌های مهم و قدیمی در ایران است. همچنین هدایای ایرانی محصولاتی هستند که ساخته دست هنرمندان ایرانی باشند. استفاده از این محصولات البته مزایای خاص خود را دارد. در ادامه به بخش کوچکی از این مزایا اشاره می‌کنیم.

هدیه ایرانی

هدیه ایرانی همانطور که گفته شد برگرفته از هنر مردمان ایران زمین است. ظرافت و طرح‌های مختلف محصولات تولید شده در ایران، و علی‌الخصوص صنایع دستی آن، برای هر فرد ایرانی و غیر ایرانی جذاب است. این طرح‌ها و ایده‌ها نیز به طور کامل در ایران زاده و پرورش داده شده است و ماحصل سالها تکامل و توسعه فرهنگی ایرانی است.

در طول تاریخ محصولات مختلفی تحت عنوان صنایع دستی پدید آمده است. محصولاتی که ایده پردازی در همه‌ی آن‌ها وجود داشته، و با هنرمندی استادکاران و با استفاده از دست و عمدتا بدون وجود هر نوع ماشین به وجود آمده است.

صنایع دستی را می‌توان از جمله کهن‌ترین انواع هدیه ایرانی دانست. ظروف مسی و سفالی و یا جواهرات و زیور آلات دست‌ساز، از جمله محصولاتی بوده که ایرانیان باستان از آن‌ها به عنوان هدیه بهره می‌بردند. رفته رفته و در طول زمان، این موارد باعث شده تا مردم ایران آشنایی خوبی با صنایع دستی داشته و ارزش آن‌ها را به خوبی درک کنند.

هدیه ایرانی

مزیت دیگر استفاده از هدیه ایرانی حمایت از این هنر و هنرمندان آن است. این هنر و مهارت، نسل به نسل از استادکاران به هنرجویان جوان منتقل شده است. و این هنرجویان پس از سالها تحمل مشقت خود به مقام استادی رسیدند و شاگردان جدیدی پذیرفتند. حال با عدم حمایت مردم، مشخص نیست چه بر سر این چرخه خواهد آمد. از طرفی با استفاده از این محصولات و گسترش صنایع دستی ایران، فرصتی برای ارائه هنر ایرانی به سایر نقاط جهان نیز مهیا خواهد شد.

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *