هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

هدیه خلاق و کاربردهای آن

:به اشتراک بگذارید

از بزرگ‌ترین چالش‌های زندگی افراد انتخاب و تهیه یک هدیه مناسب است. گاهی پیش می‌آید که قصد خرید هدیه تولد داشته باشید. در این صورت چالش شما انتخاب کالایی است که مورد پسند دوست یا عزیزتان باشد. ارائه یک هدیه خلاق دردسرهای خاص خود را دارد. گاهاً نیز ممکن است قصد تهیه هدیه تبلیغاتی داشته باشیم. در این صورت یافتن یک هدیه خلاق بسیار پیچیده تر خواهد بود.

برای ارائه هدیه تولد شما تنها یک مخاطب دارید. اما در تهیه هدایای تبلیغاتی شما تعداد زیادی مخاطب دارید. از طرفی شما در تهیه هدیه تولد با خصوصیات فردی مخاطب آشنایی دارید. اما هیچگاه نمی‌توانید با خصوصیات فردی همه افراد درون یک سازمان آشنا شوید.

در این مقاله بیشتر تلاش میکنیم تا شما را با مفهوم هدیه خلاق آشنا کنیم. امیدواریم تا با مطالعه آن بخشی از چالش‌های شما پیرامون تهیه هدیه برطرف گردد.

مفهوم خلاقیت و آفرینش

خلاق به معنی آفریننده و آفرینشگر است. به معنی کسی که می‌سازد و به وجود می‌آورد. این آفرین و به وجود آوردن ممکن است هیچ ویژگی خاصی نداشته باشد. حتی می‌توان چیزی را ساخت که هیچ کاربرد خاصی نداشته باشد.

اما چیزی که امروزه جایگزین این مفهوم شده ابتکار و نوآوری است. امروزه واژه خلاق را برای کسی به کار می‌برند که مبتکر باشد. از طرفی خلاقیت نیز به معنی ابتکار و نوآوری، یا به بیان بهتر، ایده پردازی است.

فرد مبتکر ابتدا مسئله‌ای در ذهن می‌سازد. این مسئله یکی از نیازهای فردی او و یا سایرین است. سپس به حل آن فکر می‌کند. راه حل او می‌تواند ساخت چیزی باشد که آن نیاز را برطرف سازد. از طرفی چون ساخته دست او برای اولین بار به وجود آمده، او را سازنده یا خلاق می‌دانند.

هدیه خلاق

امروزه خلاقیت با مفهوم دوم کاربرد دارد. در واقع مسئله مهم در خلاقیت ایده پردازی است. هر چیزی که به وجود بیاد باید ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی داشته باشد تا بتوان آن را ابتکار دانست. از طرفی آن ساخته در نوع خود باید یگانه باشد.

هدیه خلاق و کاربرد آن

در ابتدای این نوشتار به چالش بزرگی که همه‌ی ما با آن سر و کار داریم اشاره شد. تهیه هدیه به مناسبت‌های مختلف. همچنین با مفهوم خلاقیت نیز تا حدی آشنا شدیم. از این رو راه حل مناسب برای رهایی از چالش تهیه هدیه مناسب را، استفاده از هدیه خلاق می‌دانیم.

احتمالا پیش آمده که نزدیک مراسم تولدی باشد و شما سردرگم شوید. سردرگم از این نظر که هدیه مناسبی مد نظر ندارید. از طرفی قصد ندارید هدایای روتین که همگان استفاده می‌کنند را به کار ببرید. در این صورت مجبور هستید یک هدیه خلاق استفاده کنید.

هدیه خلاق

با کمی تفکر پیرامون شخصیت مخاطب و اخلاقیات او، می‌توانید هدیه‌ای آماده کنید که باب میل او باشد. از طرفی از هدیه‌های رایج که همه استفاده می‌کنند نباشد. برای مثال شما می‌توانید برای یک شخصیت هنری، به جای کادوهای با قالب هنری، یک بلیط اجرای موسیقی بگیرید. این ایده ممکن است به نظر خیلی ساده بیاید. اما از جنس هنر بوده و همان چیزی است که او بدان علاقه دارد. از طرفی خاطره این هدیه شما همیشه در ذهن او باقی خواهد ماند.

چیزی که شما نیاز دارید تا یک هدیه خلاق تهیه کنید تنها اندکی ایده پردازی است. هدیه خلاق را لزوماً نباید خرید. هر چیزی که تجربه جدیدی را به مخاطب ارائه دهد می‌تواند در نظر او هدیه خلاق باشد.

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *