آرا هنر فاخر ایرانی

هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

معیار انتخاب هدایای جذاب چیست و به چه هدیه‌ای جذاب می‌گوییم؟

:به اشتراک بگذارید

تهیه هدایای جذاب برای مخاطبان یکی از نیازهای مبرم انسان‌ها چه در روابط اجتماعی و دوستانه و چه تجاری است است. ما در زندگی روزمره همواره هدایایی را از افراد مختلف دریافت کرده و متعاقباً هدایایی را به آن ها یا دیگران می‌دهیم. از طرفی همه ما دوست داریم هدایایی که تهیه می‌کنیم جذاب باشد و همچنین هدایای جذاب دریافت کنیم. این جذابیت می‌تواند احساسات خوب را در ما برانگیزد و به واسطه‌ی آن شاد شویم. این جذابیت همچنین در تهیه هدایای تبلیغاتی نیز کاربردهای فراوان دارد. اگر می‌خواهید دید بهتری از یک هدیه جذاب داشته باشید، با ما در این مقاله همراه شوید.

جذابیت یعنی چه؟

جذابیت واژه‌ای عربی به معنی قوه‌ای است که هرچیزی را به جانب خود بکشاند و جذب خود کند. به بیان دیگر دلربا یا چشم‌گیر بودن یک انسان یا شئ. معادل‌های پارسی جذابیت، گیرایی و گیرایش است. همچنین در فارسی باستان واژگان لایوگاری و سایوجاکی هم معنی جذاب بودند.

در وهله اول ممکن است گمان ببریم که جذاب به معنی زیبا است. اما اینطور نیست. ممکن است کالای زیبایی را ببینیم اما برای ما جذابیت خاصی نداشته باشد. بالعکس، ممکن است انسان یا شئ‌ای را ببینیم که از زیبایی ظاهری بی بهره باشد ولی در نظر ما جذاب بیاید در واقع بین زیبایی و جذابیت رابطه‌ی کاملا مستقیمی وجود ندارد هرچند در بسیاری از موارد هم می‌توان این دو را مترادف یکدیگر به حساب آورد.

هدایای جذاب

جذابیت بیش از آن که به زیبایی ارتباط داشته باشد به برآیند احساساتی که ما دریافت می‌کنیم بستگی دارد. یک فرد با سخنان دلنشین، بیان شیوا و زبان بدن مناسب، فارغ از هر نوع ظاهری، ممکن است از نظر ما جذاب باشد. در واقع جذابیت فقط و فقط ناشی از زیبایی ظاهری نیست و فاکتورهای دیگری را نیز باید در مورد میزان جذابیت موضوع در نظر بگیریم.

روان شناسان معتقدند از لحظه‌ای که ما شئ یا فردی را می‌بینیم، سه تا سی ثانیه طول می‌کشد تا آن فرد یا شئ را قضاوت کنیم. این قضاوت در ضمیر ما ثبت شده و باعث می‌شود راجع به جذاب بودن یا نبودن آن تصمیم بگیریم. در این سی ثانیه مجموع احساساتی که از آن فرد یا شی دریافت می‌کنیم، در تصمیم ما تاثیر گذار است. اینگونه معیار جذابیت تنها و تنها برآیند حواس مختلف ما است. اگر تاثیراتی که از احساساتمان می‌پذیریم مثبت و خوب باشد، می‌توان گفت جذابیت آن شئ یا فرد یا به بیان فلسفی ابژه را درک کردیم.

چه هدایایی جذاب هستند؟

با توجه به مواردی که بیان شد، هدایای جذاب باید ویژگی های جذابیت را داشته باشند. در واقع مجموع احساسات ما از یک هدیه اگر مثبت باشد می‌توان گفت آن هدیه از نظر ما جذاب است. با وجود این که جذابیت هم ارز زیبایی نیست، اما یکی از معیار های جذابیت در واقع همان زیبایی است. شمایل یک هدیه می‌تواند در جذابیت آن تاثیر گذار باشد. رنگ بندی متناسب با کالا، یکی دیگر از این معیارها است. همچنین پیچیدگی و در برخی موارد سادگی، می‌تواند خود معیاری بر جذابیت باشد.

با توجه به این که جذابیت توسط احساسات ما به‌وجود آمده و درک می‌شود، معیارهای جذابیت باید برای ما قابل حس کردن باشد. رنگ بندی مناسب و ظاهر، چشم‌نواز بودن را در بر می‌گیرد. چهار حس دیگر نیز در قضاوت ما تاثیر گذار هستند. حواس چشایی، بویایی، شنوایی و لامسه. خوش‌بو بودن، گوش نواز بودن، معطر بودن و همچنین لطافت و در برخی موارد زبری نیز می‌توانند از جمله عوامل جذابیت انسان یا کالایی باشد.

چگونه هدایای جذاب تهیه کنیم؟

این که هدایای جذاب تهیه کنیم به این نکته بستگی دارد که معیارهای جذابیت را در نظر بگیریم. همچنین بهتر است اطلاعات کمی از جامعه هدف و مخاطبانمان داشته باشیم. با بکارگیری این ملاک‌ها، برای فرد مورد نظر، می‌توانیم هدایای جذاب مناسبی را تهیه و ارائه کنیم.

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *