هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

هدایای تبلیغاتی ویژه ضرورتی مهم در عرصه‌ی تبلیغات

:به اشتراک بگذارید

هدایای تبلیغاتی از جمله مهم‌ترین ابزار تبلیغات و بازاریابی در دنیای پر از رقابت‌های پرتنش تجاری امروز است. سالانه ارگان‌ها و مجموعه‌های متعددی بخشی از بودجه تبلیغات خود را صرف تهیه این دست از هدایا می‌کنند. در این بین هدایای تبلیغاتی ویژه جایگاه مهمی دارند. همانطور که می‌دانید هدایای تبلیغاتی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. هدایای تبلیغاتی ویژه و هدایای رایج.

همواره بخشی از تبلیغات ما متوجه عموم مردم است. بخشی دیگر اما اختصاص به افراد محدود و مخصوصی دارد. برای مثال پیام‌هایی که با موضوعات مختلف برای ما ارسال می‌شود جز دسته اول یعنی عمومی است. اما اگر شما مشتری مجموعه یا فروشگاه خاصی باشید به طور اختصاصی برای شما پیام‌هایی ارسال می‌شود. موضوع این پیام‌ها نیز اخبار و اطلاعیه‌های جدید و یا پیشنهادات ویژه برای شما خواهد بود.

هدایای تبلیغاتی نیز به همین صورت هستند. گاهی شما از مجموعه‌ای هدیه دریافت می‌کنید که ممکن است هیچگاه با آن سر و کاری نداشته باشید؛ از سوی دیگر هدایای نیز تهیه می‌شوند که مختص مشتریان بالفعل یک سازمان است. بسته به میزان همکاری شما با آن سازمان ارزش مادی و یا معنوی این هدایا نیز متغیر خواهد بود و با آن وابستگی دارد. برای مثال اگر یک سازمان یک خودکار تبلیغاتی را به عنوان هدیه عمومی ارائه کند، هیچگاه به عنوان هدایای تبلیغاتی ویژه از آن استفاده نخواهد کرد. بلکه کالایی نفیس‌تر را برای این منظور به کار خواهد برد.

هدایای تبلیغاتی ویژه

هدایای تبلیغاتی ویژه چه ویژگی‌هایی دارند؟

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، سازمان‌ها برای افراد خاص هدایای خاصی نیز در نظر می‌گیرند. حال می‌خواهیم ببینیم هدایای تبلیغاتی ویژه چه نوع مخاطبانی دارند. عموماً مخاطب هر نوع هدیه تبلیغاتی مشتریان آن مجموعه هستند. این مشتریان ممکن است اشخاص حقیقی باشند یا حقوقی. همچنین ممکن است مشتریان بالقوه باشند و یا بالفعل.

اگر یک مجموعه را به عنوان مشتری مجموعه خود در نظر بگیریم، در واقع با یک فرد حقوقی در ارتباط هستیم. در این حال فردی که می‌توانیم به آن هدیه دهیم، همان کسی است که تصمیم گیرنده اصلی درباره ادامه همکاری با مجموعه ما است. در بسیاری از موارد مدیرعامل، مدیر روابط عمومی یا مدیر بخش تدارکات جامعه هدف ما هستند. از جایی که اشل فعالیت اینگونه سازمان‌ها بزرگ است، پس هدایای تبلیغاتی ویژه که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود نیز باید نفیس باشد.

استفاده از محصولات نفیس

اولین ویژگی که هدایای تبلیغاتی ویژه دارند نفیس و گرانبها آن‌ها است. نفیس بودن بیشتر بار معنایی مادی دارد و یک هدیه نفیس لزوماً از نظر قیمتی گرانبها نیست. ممکن است شما کالایی تهیه کنید که برای مخاطبتان بسیار ارزشمند باشد اما از نظر قیمتی ارزش چندانی نیز نداشته باشد. با این حال ارزشمندی خود را در ذهن مخاطب القا کند.

نفیس بودن هدیه این درک را در مخاطب به وجود می‌آورد که شما برای او ارزش و توجه خاص ویژه‌ای قائل هستید. چرا که عموماً ما به افرادی هدایای خاص می‌دهیم که از نظر جایگاهی بالا بوده و برای ما اهمیت بسیار ویژه‌ای دارند.

هدیه ما باید اختصاصی باشد

بسیار پیش آمده که شما دیده و یا شنیده باشید یک مجموعه که تولید کننده و یا عرضه کننده محصول خاصی است، از همان محصول نیز به عنوان هدیه استفاده می‌کند. البته این نوع هدیه دادن برای محصولاتی است که قابلیت ارائه دارند. یک شرکت وارد کننده سنگ‌های ساختمانی هیچگاه نمی‌تواند محصولات خود را به عنوان هدیه ارائه کند.

امروزه شکل دیگری از هدایای اختصاصی نیز رایج شده است. برای مثال شما کالایی تهیه می‌کنید که هیچ ارتباط خاص و محسوسی به زمینه فعالیت شما ندارد. اما از طرفی بسته بندی که برای آن در نظر می‌گیرید رنگ و لوگوی سازمانی شما را دارا است. همچنین شما می‌توانید یک بروشور و یا دیسکی حاوی اطلاعات کلی از مجموعه خود در آن بگذارید تا آنها را نسبت به نوع فعالیت‌ها و محصولاتتان آگاه کنید. این نوع بسته بندی شخصی‌سازی شده، به شما کمک می‌کند تا هدیه‌ای اختصاصی خود را ارائه کنید.

در نظر گرفتن جامعه هدف و مخاطبان در انتخاب هدایای تبلیغاتی ویژه

همه‌ی ما تجربه‌ی تهیه هدیه‌ی تولد را داشته‌ایم. مهم‌ترین نکته که در تهیه این قبیل هدایا معمولا مد نظر قرار می‌دهیم سلایق و علایق مخاطبانمان است. برای مثال برای کسی که به خواندن کتاب علاقه دارد رمان تهیه می‌کنیم. یا برای فردی که به کوهنوردی متمایل است کالایی تهیه می‌کنیم که در کوهنوردی مورد نیازش باشد و برایش کاربرد داشته باشد.

هدایای تبلیغاتی ویژه

اگر بدانیم جامعه‌ی هدف مخاطب ما دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد و پرسوناهای مختلف را در نظر بگیریم می‌تواند در تهیه‌ی یک هدیه مناسب بسیار کاربردی باشد. با آگاهی نسبتاً کامل از مخاطب تا حدی از علایق او نیز با خبر می‌شویم. در تهیه هدیه تبلیغاتی چون ما نمی‌دانیم افراد مخاطب چه خصوصیات اخلاقی دارند باید به کلی ترین اطلاعات بسنده کنیم. برای مثال اگر مخاطبان ما هنرمند باشند، هدایایی با قالب هنری ومتناسب با سلیقه‌ی آنها برایشان تهیه می‌کنیم. بدین شکل تا حد خوبی به هدایای تبلیغاتی ویژه که مد نظر داریم نزدیک می‌شویم.

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *