آرا هنر فاخر ایرانی

هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

مروری بر زندگی و آثار استاد حسن خواجه شیرانی، استاد بزرگ قلم‌زنی ایران

:به اشتراک بگذارید

استاد حسن خواجه شیرانی، از اساتید قلم‌زنی معاصرایرانی و از مفاخر عرصه صنایع دستی در سال 1306 در محله مسجد جامع اصفهان به چشم به جهان گشود. در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و برای تامین مخارج به ناچار درابتدا به بافندگی پرداخت. تا اینکه گذر او به کارگاه استاد اشرف‌زاده می‌افتد و راه بلند استادی قلم‌زنی را از آنجا آغاز می‌کند. پس از کارگاه اشرف زاده با آشنایی بیشتری که به هنر قلمزنی و استادان بنام آن روزگار پیدا می کند، به کارگاه استاد محمدعلی صنایع پسند راه می یابد که در آن روزگار شهرتی زیاد داشت. اواخر دهه‌ی 30، اداره فرهنگ و هنر از استاد او محمدعلی صنایع‌پسند خواست تا درهای ضریح مطهر امیرالمومنین (ع) در نجف و امام حسین (ع) در کربلا را قلم‌کاری کند. زنده ‌یاد صنایع ‌پسند، شیرانی را با خود همراه کرد و بار دیگر نیز برای قلم‌کاری حرم حضرت عباس (ع) راهی کربلا شدند.


در خلال همین سال ها، کارگاه قلم‌زنی و نقره سازی اداره فرهنگ و هنر در تهران تأسیس شده بود و استاد محمود دهنوی سرپرستی آن را بر عهده داشت. دهنوی سال ۱۳۴۲ از حسن خواجه شیرانی که حالا نام آشنایی در میان قلم‌زنان جوان دارد، می‌خواهد که به تهران بیاید و در کارگاه قلم‌زنی و نقره سازی، مشغول به کار شود. در این کارگاه سبک‌ها و روش‌های مختلف و متعدد قلم‌زنی با دقت و وسواس فراوان به نسل تازه‌ی قلم‌کاران ایرانی انتقال‌ داده‌شد.


شیرانی در طول این سالها آثار شاخصی را در سبک‌های مختلف قلم‌زنی از سلجوقی، اسلیمی، خطایی تا گل‌ومرغ و شاه‌عباسی و قجری، بر سینه فلز حک کرده است. آثار او زینت‌بخش موزه‌ها ومجموعه‌های خصوصی مختلف از تهران و اصفهان تا مالزی و فرانسه و اسپانیا است. در خرداد ماه ۱۳۸۵ فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران از او و عدّه‌ای از هنرمندان هنرهای سنتی در مراسمی تجلیل کرد. استاد خواجه شیرانی، در دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۸۵ش بر اثر سکته مغزی درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *