آرا هنر فاخر ایرانی

هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

نگینی به نام صنایع دستی ایران

:به اشتراک بگذارید

صنایع دستی ایران تنوع بسیاری دارد. این تنوع را برخی از کارشناسان ناشی از تنوع اقلیمی در این کشور می‌دانند. بسیاری از رشته‌ها و آثار ایران،‌ در شهرهای مختلف نامی یکسان دارد اما در ظاهر نه. تفاوت‌های صنایع دستی ایرانی از طرح و نقشه ناشی می‌شود. مردمان هر یک از اقلیم‌های ایران، برای آثار هنری-صنعتی خود طرح‌هایی ویژه دارند. می‌توان تنها از روی این طرح و نقش‌ها متوجه شد که هر کدام متعلق به کدام شهر و استان و قوم ایرانی است. حتی ممکن است برخی از این صنایع در کشورهای همسایه هم تولید شود و نامی متفاوت داشته باشد.

با این وجود در میان صنایع دستی ایران چند نمونه مشهورتر و پرفروش‌تر از دیگر نمونه‌هاست. نمونه‌هایی که با گذشت قرن‌ها و دوران‌های مختلف همچنان اصالت این سرزمین را به نمایش می‌گذارند و نام ایران را بر سر زبان‌ها می‌اندازند.

فخر صنایع دستی ایران

فرش دستباف بی‌شک از شناخته‌شده‌ترین صنایع دستی ایران است. بافته‌ای که بر اساس نمونه‌ای ارزشمند از آن در جهان ثابت می‌کند ایرانیان از زمان هخامنشیان در بافت فرش دست داشته‌اند. در حقیقت حتی امروز هم فرش دستباف نماد ایران است و در عرصه بین‌المللی با این نام شناخته می‌شود.

نقشه‌های فرش و تعداد رج‌های آن در کیفیت آن تاثیر بسیاری دارد. برخی از نقشه‌ها، طرح‌هایی قدیمی هستند که همچنان مورد توجه قرار دارد. برخی نقشه‌ها هم توسط کارشناسان هر ساله طراحی و بافته می‌شود. فرش دستباف ابریشم نفیس‌ترین نوع در این مورد خاص صنایع دستی ایران است.   

گلیم، زیلو، قالی و قالیچه‌های ایرانی هم در جهان شناخته شده هستند. در مواردی قیمتی به مراتب ارزان‌تر از فرش دارند و به همین دلیل بیشتر مورد توجه خریداران صنایع دستی ایران قرار می‌گیرند.

جایگاه ظروف در صنایع دستی ایران

در بازار جهانی پس از فرش، انواع ظروف منقوش از صنایع دستی ایران است که شهرت دارد. انواع ظروف فلزی و سفالی در این گروه جای دارد. البته فقط صرف ظرف‌ها و کاربرد آنها در این میان مطرح نیست. ظروف ایرانی جدای از ارزشی که به واسطه ساخت دارند، همواره با ابزاری زیباتر می‌شود. از نگارگری و قلم‌دوزی گرفته تا مینا کاری و فیروزه‌کوبی. اینگونه صنایع دستی ایرانی چنان ظرف را تحت تاثیر قرار می‌دهد، که عملا در هنگام معرفی نامی از ظرف به میان نمی‌آید. افراد این وسایل را با عناوین گلدان میناکاری شده یا جام فیروزه می‌شناسند. در واقع هنری که ظرف را کامل می‌کند، این ظروف را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و کامل می‌کند. شیشه، مس و خاک رس از رایج‌ترین مواد اولیه در ساخت اینگونه صنایه دستی ایران است.

 حضور همیشگی سفال و سرامیک در صنایع دستی ایران

از نقش و حضور ظروف سفالی در صنایع دستی ایران صحبت کردیم اما این آثار فروش بسیاری دارد. کوزه‌های گلی ساده که تنها در کوره‌ها پخته شده‌اند، هنوز در جهان طرفداران بسیاری دارد. پارچ و لیوان‌های سفالی و سرامیکی و ظروف پخت دیزی برای ایرانیان و گردشگران خارجی هنوز جذابیت‌های زیادی دارد.

لالجین همدان را همه به نام این آثار و سفال های زیبایی می‌شناسند. بی‌شک حداقل یک تکه از آثار تولیدشده هنرمندان این شهر در خانه همه ایرانی‌های پیدا می‌شود.

برق طلا در صنایع دستی ایران

طلا و نقره در بسیاری از صنایع دستی ایران استفاده می‌شود اما نقشی منحصربه‌فرد هم دارند. زیورآلات ایرانی، یکی دیگر از مهم‌ترین صنایع دستی این سرزمین است. قیمت این نوع از صنایع دستی ایران بر اساس عیار این فلزات ارزشمند متفاوت است. البته ارزش آنها فقط در ارزش فلزات خلاصه نمی‌شود. هنری که صرف آنها می‌شود، ارزش این فلزات را چند برابر می‌کند. نقش و نگار این زیروآلات هم در هر منطقه از ایران متفاوت است. هنوز هستند اقوامی در جنوب ایران از صائبین مندایی که این کار را به روش‌های کاملا سنتی انجام می‌دهند.

صنایع دستی ایران و ده‌ها نوع رودوزی

رودوزی‌های رنگارنگ و متنوع ایرانی هنر دیگری است که در زمره صنایع دستی معرفی می‌شود. انواع رودوزی‌های برای زیبا شدن پارچه‌ها، با انواع نخ انجام می‌شود. این دوخت‌ها پارچه‌های ساده را جانی دوباره می‌دهند و به شکل‌های مختلف عرضه می‌شود. از رومیزی‌ و سجاده و جانماز گرفته تا لباس‌های مجلل برای مراسم‌های مختلف. سرمه‌دوزی معروف‌ترین این رودوزی‌ها در حال حاضر است که بیشتر در کاشان و اصفهان  انجام می‌شود.

سوزن‌دوزی‌های زنان بلوچ هم آثار زیبای دیگری در زمره صنایع دستی ایران است که همچنان عرضه می‌شود. معمولا رودوزی‌ها طرح‌هایی از پیش تعیین شده ندارند. دوزنده هنگام کار، دست به طراحی می‌زند. این موضوع هر یک از آثار را خاص و منحصر‌به‌فرد می‌کند.   

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *