آرا هنر فاخر ایرانی

هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

هارمونی رنگ‌ها در ست صنایع دستی

:به اشتراک بگذارید

هماهنگی و ایجاد هارمونی بین مسائل مختلف کار ساده‌ای نیست. چراکه در ان مقوله ارتباط ظاهری یا محوی اهمیت بسیاری دارد. انجام این کار به دانش بالایی نیاز دارد. اینکه بدانیم هر پدیده و اتفاق و وسیله‌ای چطور می‌تواند با چیزهایی شبیه به خود یا در ظاهر متفاوت، ارتباط پیدا کند هنر بزرگی است. این موضوع را می‌توان به نوعی سلیقه هم نامید. بارها اتفاق افتاده که وسایلی یکسان را در 2 یا چند فضای مختلف دیده‌ایم. با این تفاوت که چیدمان و هماهنگی با دیگر عناصر یکی را برجسته‌تر از دیگری می‌کند. انجام این کار در تهیه ست صنایع دستی به نوعی سهل ممتنع است. سهل از این نظر که تولیدات صنایع دستی بسیاری متنوع است و تعداد انتخاب را بالا می‌برد. ممتنع هم از آن نظر که پیدا کردن هماهنگی بین این همه انتخاب، کار ساده‌ای نیست. با این حال با فرمول‌هایی خاص می‌توان اقدام به تهیه ست‌هایی مناسب کرد. با در نظر گرفتن چند اصل ساده در ایجاد هماهنگی،‌ می‌توان زیبایی را ساخته و هدیه داد. در تهیه ست‌ صنایع دستی می‌توان به چند عامل توجه کرد که شاید کار را ساده‌تر کند.

توجه به ماهیت در ست صنایع دستی

شاید اگر کسی بشنود که یک هاون و جعبه خاتم کوچکی کنار هم قرار گرفته‌اند، تعجب کند. اما کافی است نام زعفران را به زبان بیاورید که این 2 وسیله به ظاهر متفاوت، در کنار هم معنا پیدا کنند. بسیاری از صنایع دستی و خوراکی‌های ناب ایرانی هستند که مدت‌هاست در کنار هم استفاده می‌شوند. این ارتباط در آماده‌ کردن ست صنایع دستی بسیار اهمیت دارد. زیرا این هدایا را خاص و قابل استفاده می‌کند.

ست صنایع دستی

توجه به کاربرد در ست صنایع دستی

بی‌شک یکی از رایج‌ترین ست‌های هدیه، زیورآلات است. مجموعه‌ای کامل از گوشواره‌ها، گردنبند و انگشتر سال‌هاست به عنوان رایج‌ترین ست‌های تهیه و عرضه می‌شود. پس باید به کاربرد وسایل توجه بسیاری کرد. یک دفترچه نفیس با جلد چرمی، در کنار مجموعه‌ای از ابزار خوشنویسی می‌تواند ست صنایع دستی مرغوبی باشد. یک ظرف خاتم‌کاری پر شده از دوات و لیقه در کنار ابزاری که ذکر شد، هنر و سنت را یک‌جا به نمایش می‌گذارد. پارچه‌های ترمه به عنوان سجاده و قرآن‌هایی با جلد چرمی هم از پرطرفدارترین ست‌هایی است که تهیه و به فروش می‌رسد.

توجه به رنگ در ست صنایع دستی

رنگ از مهم‌ترین فاکتورهایی است که توجه افراد را جلب می‌کند. رنگ‌هایی کاملا متضاد یا از یک طیف یکسان، هر دو جذابیت‌های خاص خود را دارد. به عنوان مثال می‌توان ظرف میناکاری شده زیبایی را با یک قطعه ترمه آبی رنگ هماهنگ کرد. خاتم‌کاری‌های تیره رنگ در کنار سفال‌های سرخ ایرانی هم ست صنایع دستی خاص و زیبایی است. رنگ آبی و سرخ هم در کنار هم ترکیبی بی‌نظیر ایجاد می‌کند که بارها دیده شده است؛ انواع ترمه و گلیم‌های کوچک را می‌توان با این رنگ‌ها انتخاب کرد. طرح‌های این کارها هم در مواردی ممکن است یک‌سان باشد. این موضوع شباهت و هماهنگی کارها را بیشتر می‌کند. در حقیقت نقش‌های کار شده بر روی بسیاری از صنایع دستی یکسان و شبیه به هم است. این شباهت‌ها را باید در تهیه ست‌ها مورد توجه قرار داد.

توجه به محل ساخت در ست صنایع دستی

این نگاه انتخاب‌های کاملا متفاوتی را ممکن است به همراه داشته باشد. یک مجموعه از سفال‌های رنگارنگ لالجین یا انواع ترمه‌های یزدی با کاربردهای مختلف، می‌تواند هدیه‌ای ارزشمند باشد. رایج‌ترین نوع این هدایا در تهیه خوراکی‌های یک شهر دیده می‌شود. افراد معمولا خوراکی‌هایی متنوع را، بدون توجه به اندازه و مزه آنها تهیه می‌کنند. صرفا به این دلیل که از یک شهر و منطقه تهیه شده است. این موضوع توجه را به یک نوع از صنایع دستی معطوف می‌کند. البته شهر مورد نظر را هم برجسته‌تر می‌سازد.

همه این انتخاب‌ها، وقتی آگاهانه و صحیح باشد، هدیه‌ای زیبا را ایجاد می‌کند. هدیه‌ای که همیشه در یادها می‌ماند و بسیاری را به دنبال محل تهیه آن راهی می‌کند. همان هدفی که سال‌هاست برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران در تلاشند تا در این عرصه ایجاد کنند. تلاش بسیاری می‌شود تا صنایع دستی در زندگی مردم بیش از پیش جا باز کند تا همواره خرید و فروش آن رونق داشته باشد. با این کار، زیبایی خاص و منحصر به فردی را به خانه‌های خود می‌آوریم. فضا را زیباتر می‌کنیم  و روحی اساطیری در فضا جاری می‌شود.

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *