هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

خرید صنایع دستی ، راهی برای نجات از اقتصاد نفتی

:به اشتراک بگذارید

بیش از 290 رشته صنایع دستی ایرانی، در جهان شناخته و از سوی یونسکو مورد تائید قرار گرفته است. این تنوع بالا، باعث شده که این رشته‌ها توان جلب کردن هر نوع سلیقه‌ای را دارد. به همین دلیل خرید صنایع دستی یکی از تجارت‌های پرسود در سال‌های اخیر بوده است. این تجارت راهی است برای نجات ایران از اقتصاد تتک‌محصولی؛ نفت.

مدت‌هاست که کارشناسان و مسئولان در پی راه‌های چاره‌ای برای افزایش صادرات علی‌الخصوص صادرات غیرنفتی هستند. در این میان صادرات صنایع دستی حکایت یک تیر و چند نشان است. با این کار جدای از مسائل مالی، بخشی از فرهنگ و تمدن ایران هم به خارج از مرزها صادر می‌شود.علاوه براینکه افراد بسیاری صاحب شغل و حرفه می‌شوند از مزایای درآمد ارزی بهره‌مند خواهند شد. ضمن اینکه ریشه‌های فرهنگی این کشور نفس می‌کشند و به زندگی خود ادامه می‌دهند.

جدای از مسائل خارجی و صادرات، این محصولات تا حدودی جای خود را در سبد خانواده‌های ایرانی هم باز کرده‌اند. نسل جوان با ایجاد تغییراتی در هنرهای کهن، آنها را برای زندگی امروزی هم قابل استفاده کرده است. به همین دلیل خرید و به تبع آن، مراکز فروش این محصولات هم افزایش پیدا کرده است. در این میان برای خرید صنایع دستی، باید به چند نکته توجه کرد. نکاتی که باعث می‌شود برای هر جنسی، به اندازه پول خرج کنیم.

لزوم خرید فقط از مراکز معتبر

شناسایی مراکز معتبر فروش صنایع دستی، این روزها کار سختی نیست. کافی است گشتی در فضای مجازی بزنید تا این مراکز را بیاید. نظرات دیگر خریداران هم قابل رویت و بررسی است. ضمن اینکه بسیاری از تولیدکنندگان عمده، محصولات خود را به هر جایی از کشور ارسال می‌کنند. پس می‌توان با اطمینان از آنها برای خرید صنایع دستی مرغوب و باکیفیت اقدام کرد. ضمن اینکه هر شهر و منطقه‌ای از ایران، صنایع دستی مخصوص به خود را دارد. در هر کدام از این شهرها می‌توان بیشترین تنوع را دید. ضمن اینکه با تولیدکنندگان از نزدیک آشنا شد.

توجه به شناسنامه در خرید صنایع دستی

بسیاری از تولیدی‌های قدیمی و خوش‌نام، ‌سال‌هاست برای محصولات خود شناسنامه تهیه می‌کنند. شناسنامه‌هایی که اطلاعات کامل اثر در آن قید شده است. این شناسنامه‌ها نه تنها بر اعتبار اثر هنری می‌افزاید، بلکه در هنگام خرید صنایع دستی و فروش آنها بسیار مورد توجه است. اصالت اثر را تائید می‌کند و بر قیمت آن می‌افزاید.

فرش از جمله این محصولات است که معمولا برای آن شناسنامه‌ای معتبر بر پشت آن چسبانده می‌شود. محصولاتی که دارای فلزات گرانبها هم هستند،‌ در شناسنامه یا فاکتور آنها قطعا میزان فلزات به گرم درج می‌شود. ضمن اینکه می‌توان در هنگام خرید، از فروشنده درخواست کرد چنین شناسنامه‌ای را صادر کند؛ البته این کار منوط به داشتن اطلاعات صحیح از سوی آنهاست.  بر اساس این شناسنامه‌ها و فاکتورها،‌ می‌توان قیمت حدودی اثر را حدس و تخمین زد. با این کار راه کلاهبرداری هم بسته می‌شود. اگر زمانی بر اساس نظر کارشناسی متوجه شدید که در خرید یک اثر هنری، زیان‌دیده‌اید بر اساس همان شناسنامه و فاکتور می‌توان از مجاری قانونی موضوع را پیگیری کرد و زیان را حداقا تا حدی جبران نمود.

کسب اطلاعات در هنگام خرید صنایع دستی

هنگام خرید صنایع دستی، از فروشنده یا تولیدکننده اثر اطلاعات کامل را کسب کنید. اطلاعاتی مانند امکان شست‌وشوی اثر، میزان ماندگاری، مقاومت در برابر گرما و سرما و به طور کلی هر آنچه که در حفظ اثر به شما کمک می‌کند. این اطلاعات به شما کمک می‌کند که انتخاب بر اساس شرایط خود داشته باشید.

گاهی زیبایی یک اثر هوش از سرمان می‌برد و ما را مدهوش خود می‌سازد. در حالیکه شرایط نگهداری مناسب از آن را نداریم. ضمن اینکه در تولید محصولاتی که قابل استفاده اند و جنبه تزئینی ندارند، باشد بهداشت محصول را هم در نظر گرفت.  اینکه در چه شرایطی تولید شده و در نهایت قابل شست وشو به دفعات هست یا خیر. این موضوع در محصولات پارچه‌ای اهمیت بیشتری دارد.  

خرید صنایع دستی ایرانی برای کمک به اقتصاد ملی

حتی بازار صنایع دستی هم پر است از محصولات چینی تقلبی. محصولاتی که هنر اصیل ایرانی را با نازل‌ترین کیفیت تولید و در جهان به فروش می‌رسانند. نمونه‌های آنها را می‌توان در بازار همه شهرهای ایران دید. هر زمان که قصد خرید صنایع دستی ایرانی را داشتید، حتما از اصل بودن کالا مطمئن شوید. خرید کالای کم‌کیفیت داخلی ارزش بیشتری دارد تا کالای وارداتی

با این کار نه تنها کمکی به کارآفرینان و هم‌وطنان خود نمی‌کنیم،‌ بلکه بازار فروش محصولات تقلبی وارداتی را هم رونق می‌بخشیم و روز به روز به قدرت و ثروت تضعیف‌کنندگان هنر و هنرمندان این مرز و بوم را افزایش می‌دهیم. بنابراین اعتبار محصول را چک و سپس نسبت به خرید آن اقدام کنید. خرید از تولیدکنندگان داخلی، کمک به اقتصاد و زندگی همه ماست.  کمک به جوانانی است که با شور و شوق، راهی هزاران ساله را ادامه می‌دهند. تلاشی است برای حفط آنچه پیشینیان برای ما به یادگار گذاشته‌اند.

عادت به خرید صنایع دستی

صنایع دستی ایرانی محصولاتی به غایت زیبا و چشم‌نواز هستند. جدای از ارزش مادی، ارزش معنوی بسیاری هم دارد. زیباست و در هر خانه‌ای، جایگاه مختص به خود دارد. باید خرید صنایع دستی برای تک تک ما به یک عادت بدل شود. چه هدیه‌ای می‌تواند بهتر از محصولات از این دست باشد؟ محصولاتی که بخشی از هویت و تاریخ ما را در خود جای داده‌اند و از گزند زمان حفظشان کرده‌اند. آثاری که روح و جان دارند . آرامش و زیبایی را در هر فضایی به ارمغان می‌آورند. محروم کردن خود و دیگران از این هنرها، بی‌شک اشتباه است. باید جای صنایع دستی را در سبد خرید خانواده‌ها باز کرد تا هم خانوادگان و هم هنرمندان و تولیدکنندگان این صنعت از مزایای آن منتفع شوند. 

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *