هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

تلفیق انواع هنر در پکیج صنایع دستی

:به اشتراک بگذارید

هدیه خریدن و هدیده دادن از عادت‌هایی است که این روزها متنوع‌تر شده است. انسان‌ها برای نشان دادن علاقه خود به یکدیگر، به بهانه‌های مختلف هدیه‌هایی تهیه می‌کنند. چیزهایی که معمولا برای فرد جذاب و قابل استفاده باشد،‌ بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. زیبایی این هدایا هم قطعا اهمیت زیادی دارد. درست است که هر فرد سلیقه خاصی دارد اما محصولات هنری معمولا نظر همه ار جلب می‌کند. این روزها، تهیه پکیجی از انواع صنایع دستی، برای داده هدیه کار سختی نیست. می‌توان با گشت و گذار در فروشگاه‌های واقعی یا مجازی، محصولات موردنظر خود را پیدا و در کنار هم قرار دهید. محصولاتی که هر یک کارایی خاص خود را دارند و ممکن است شباهتی نداشته باشند اما برای شما، مورد نیاز و توجه است. در حقیقت شما بر اساس احتیاجات خود، این محصولات را کنار هم قرار می‌دهید.

مسائل اقتصادی در تهیه پکیج‌ صنایع دستی

کم نیست تعداد آدم‌هایی که از روی بی‌حوصلگی اقدام به تهیه هدیه می‌کنند. این افراد اولین چیزی را که ببینند، می‌خرند. به لزوم داشتن و استفاده آن هم توجهی نمی‌کنند. هدایای این افراد معمولا در کنج کمدها و انباری‌ها خاک می‌خورد. در حالیکه با کمی صبر و حوصله می‌توان محصولاتی زیبا تهیه کرد. صنایع دستی ایرانی از چنان تنوعی در محصول و کارایی برخوردار است که حتما با انتخاب در میان ‌آنها، می‌توان نیاز قشر زیادی را برآورده کرد. در این میان با تهیه یک پکیج صنایع دستی، می‌توان هدیه‌ای ارزشمند تهیه کرد.

هدیه‌ای زیبا که تهیه آن از چند جهت قابل توجه است. نخست اینکه فرد با دیدن چند هدیه، هر چند کوچک، بیشتر خوشحال می‌شود. نکته دیگر در نوع هدیه است. صنایع دستی ایرانی، نمایانگر هنرهایی دیرینه‌اند. هنرهایی که قدمتی معمولا چند هزار ساله دارند. کمتر کسی است که از دیدن آنها ذوق‌زده نشود. هنر روح و جسم آدمی را جلا می‌دهند. بی‌‌شک داشتن قطعه‌ای از صنایع دستی در هر مکانی، چشم‌ها را نوازش و روح‌ها را سیراب می کند. نکته مهم دیگر گردش اقتصادی این کار است. هنوز هم بخش زیادی از صنایع دستی ایرانی توسط افراد عادی، در خانه‌ها و کارگاه‌های کوچک تولید می‌شود. به همین دلیل خرید این محصولات، به رونق بازار این افراد منجر می‌شود. ضمن اینکه این هنرهای چند هزار ساله حفظ و نسل به نسل منتقل می‌شوند. تعداد هنرها و صنایع‌دستی ایرانی که به دلیل بی‌توجهی فراموش و منسوخ شده‌اند، کم نیست. ضمن اینکه این محصولات، نوعی بار فرهنگی دارند. از تاریخ پرافتخار این کشور می‌گویند و آدمی را به حیرت و تفکر وامی‌دارد. پس قطعا در بحث صادرات هم اهمیت ویژه‌ای برای آنها باید قائل شد.

بهترین روش برای تهیه پکیج صنایع دستی

در متنوع بودن سلیقه انسان‌ها شکی نیست. با این حال می‌توان سلیقه همه افراد را با صنایع دستی ایرانی برآورده‌ کرد. انواع ظروف با نقش و نگارهای کهن، ‌انواع پارچه‌های رنگارنگ، ابزار و ادوات هنری و کف‌پوش‌های ارزشمند‌، هر سلیقه و نگاهی را راضی می‌کند. با این حال در تهیه پکیج صنایع دستی، لزومی به ارتباط ظاهری و کاربردی بین محصولات وجود ندارد. هر فرد یا نهادی می‌تواند بر اساس شخصیت یا سیاست‌های خود، مجموعه‌ای از اقلام را جمع‌آوری و هدیه دهد. مهم پیامی است که با دیدن این پکج‌ها منتقل می‌شود.

هر ابزار، می‌توان بیانگر دیدگاهی باشد. می‌تواند تلنگری باشد برای توجه به روح خسته بسیاری از ما که نیاز به همنشینی با  خاک و آبگینه دارد. می‌تواند خوراک‌هایی متنوع باشد، یا پارچه‌های زیبا در ابعاد مختلف و با کاربری‌های گوناگون. می‌توان ترمه را در کنار سفال قرار داد و ترکیب جادوی رنگ و طرح‌های آنها را نظاره کرد. می‌توان فیروزه آبی رنگ را در کنار خاتم‌کاری‌های تیره قرار داد و از زیبایی آنها لذت برد. همه اینها هنری است که خریدار باید به خرج دهد. باید صنایع دستی و انواع هنرهای ایرانی را خوب بشناسیم تا بتوان انتخابی درست داشت. این هنرها آنقدر گسترده‌اند که حتما بخش زیاید از نیازهای روزمره دنیای مدرن امروزی را هم می‌تواننند برآورده سازند.

انتخاب درست ما در این مسیر باعث می شود تا هدیه‌مان راهی کمد و انباری نشود. بی‌شک چنین هدایایی گل سر سبد هر محفلی می‌شود تا گذشته را همواره به یادمان بیاورد. گذشته‌ای که دل کندن از آن نه کار درستی است و نه به آسانی می‌توان آن را انجام داد. نگاهی دوباره به صنایع دستی، کاربردهای آنها و توجه به بعد اقتصادی و طبیعی بودن این محصولات بی‌شک همه ما را به خرید آنها ترغیب می‌کند.

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *