آرا هنر فاخر ایرانی

هنر فاخر ایرانی هدیه دهیم

با هدیه یلدا ، شب یلدای امسال را بهتر از همیشه جشن بگیرید!

:به اشتراک بگذارید

از جمله قدیمی‌ترین و مهم ترین آیین های ایرانی شب یلدا و یا همان شب چله است.  در این مقاله قصد داریم به بررسی تاریخچه این روز باستانی و رسم های جاری در این روز بپردازیم همچنین در مورد اهمیتن انتخاب هدیه یلدا و هدیه تبلیغاتی مناسب این روز صحبت کنیم.

تاریخچه ی شب یلدا

شب یلدا یا شب چلّه از کهن‌ترین رسوم ایرانی است. این جشن از سال 502 قبل از میلاد در زمان داریوش اول به تقویم‌ها راه یافته و تاکنون نیز هر ساله برپا نگه‌داشته می‌شود. این اعتقاد بین ایرانیان قدیم وجود داشت نور و روشنایی و تابش خورشید نماد خیر و نیک و شب وتاریکی و ظلمت نماد شر بوده و این دو نیرو دایما در حال تقابلند.

همچنین آنها مشاهده می‌کردند در ایام و فصول مختلف طول شب و روز کم و زیاد می‌شود. بنابراین به این دلیل که در این شب تاریکی اهریمنی بیشتر از هر روز دیگر دوام می‌یابد مردم گرد هم جمع می‌شده و آتش می‌افروختند و به جشن و پایکوبی و بحث و گفتگو می‌پرداختند تا عوامل اهریمنی و تاریکی بگریزند. همچنین این شب را شب تولد خدای خورشید نیز می دانند.این اعتقاد وجود دارد که در این شب میترا به جهان باز می‌گردد و در نتیجه برتری خورشید و روز بر تاریکی بوجود می‌آید.

یلدا برگرفته از یک واژه سُریانی می باشد که به تولد و زایش معنی شده است. منشا ورود این واژه به فارسی مشخص نیست اما احتمالا به دلیل مهاجرت برخی مسیحیان به ایران بوده و به مرور این لغت وارد زبان فارسی شده است و به جزیی از آن بدل گشته است.

همچنین واژهٔ چلّه مخفف چهله و صرفاً نشان‌دهندهٔ گذشت یک دورهٔ زمانی معین و نه الزاماً چهل روزه است.

اما بر طبق تعاریف لغت نامه دهخدا چله بزرگ چهل روز از موسم زمستان که آغاز آن مطابق اول دی ماه ، (هفتم دی ماه جلالی ) و پایانش دهم بهمن ماه (شانزدهم دی ماه جلالی ) است . و چهل روز از موسم تابستان که اول آن مطابق است با اول تیر ماه (پنجم تیرماه جلالی ) و آخر آن دهم مرداد ماه (شانزدهم مرداد ماه جلالی ) میباشد.

عادات و رسوم ایرانیان در شب یلدا

امروزه نیز شب یلدا مانند همیشه در بین اقوام ایرانی با شب‌نشینی خانواده‌ها و دوستان در کنار هم گرامی ‌داشته می‌شود و معمولا بزرگان و ریش سفیدان خانواده به قصه گویی و حکایت می‌پردازند و فال حافظ و شعرخوانی شاهنامه و حافظ و خوردن تنقلات مختلف نیز رواج دارد که حال به اختصار هر کدام از آنها را بررسی خواهیم کرد.

هدیه یلدا

انار و هندوانه جز جدایی‌ناپذیر شب یلدا هستند. رنگ سرخ نمادی از نور خورشید و روشنایی است و انتخاب میوه‌هایی به این رنگ بیانگر همین موضوع است. همچنین استفاده ازمیوه‌هایی مثل سیب و خرمالو و پرتقال وگلابی و لبو نیز رواج دارد و مهمان سفره‌های ایرانیان سرتاسر جهان هستند.

بخش دیگر از خوراکی های پرطرفدار این شب آجیل و خشکبار وسایر تنقلات است. از جمله این موارد میتوان نخود ، بادام ، پسته ، فندق ، تخمه کدو و توت و انجیر خشک اشاره کرد.

از جمله برنامه‌های مهم در این شب بسیار رواج دارد شاهنامه‌خوانی و حافظ خوانی است در این شب خانواده‌ها تفالی به حافظ می‌زنند و اشعار ارزشمند آن را به بهانه‌ی فال و پیش‌بینی آینده برای یکدیگر بازگو می‌کنند و به از طالع خود در سال پیش و رو مطلع می‌شوند و به همین بهانه موجبات سرگرمی و شادی خود و خانواده فراهم می‌شود علاوه براینکه منجر به ترویج ادب و فرهنگ والای ایرانی بین خانوارهای ایرانی در سرتاسر جهان می‌شود.

البته در صورت توجه و اهمیت به این موضوع خطیر توسط ایرانیان مستقر در خارج از کشور و بازنشر این رسوم در بین جامعه جهانی میتوان تمام جهانیان را با رسوم زیبای ایرانیان در یلدا آشنا ساخت و باعث افزایش آوازه‌ی نام ایران در سطح جهان شد و درک بهتری از فرهنگ غنی ایرانیان در سطح جهان شد.

هدیه یلدا

پیش ازین در مورد هدایای مناسبتی و تاثیر مثبتی که در ذهن مخاطبانتان سخن گفته‌ایم. شب یلدا نیز یکی از این مناسبتهاست تا به این بهانه علاقه و محبت خود را نسبت به اطرافیانمان با اهدای هدایای مناسب نشان دهیم. هدیه یلدا فرصت مناسبی است تا با استفاده از محصولات خاص و خلاقانه و متناسب با روح و تم شب یلدا به قدردانی از همکاران و کارمندان و نزدیکان خود بپردازید تا ضمن تقدیم یک بسته فرهنگی اصیل ایرانی و هدیه دادن رضایت و خرسندی به آنان از همین طریق خدمات و محصولات خود را در قالبی جذاب و گیرا به مخاطبینتان معرفی کنید.

هدیه یلدا به دلیل ویژگی خاصی که دارد بیشتر از همیشه در ذهن مخاطبانتان خواهد ماند و پیام توجه و علاقه شما به آنهارا تا مدتها در خاطرشان ثبت خواهد کرد. بدین ترتیب خواهید توانست با ایجاد فضای احترام و علاقه متقابل بین شما و مشتریانتان ذابطه صمیمانه‌ای بین آنها برقرار کنید و کسب و کارتان را بیش از پیش رونق بخشید.

هدیه یلدا

در انتخاب هدیه شب یلدا توجه داشته‌باشید بهتر است هدیه‌ی انتخابیتان با فرهنگ و آداب ایرانی همخوان باشد و متناسب با تم و فرهنگ شب یلدا باشد. انتخاب هدایایی با رنگهایی قرمز و سبز و حتی سرمه‌ای و سیاه و داشتن نمادهای یلدایی مانند انار و هندوانه و استفاده از نقش و نگارهای ایرانی در زیباسازی هدیه به مرتبط سازی و همخوانی هدیه‌تان با فضای شب یلدا و در نتیجه افزایش احتمال جلب نظر مخاطب و جذابیت هدیه در چشم آنها و نتیجتا دل‌پسند بودن آنها کمک شایانی می‌کند.

شادباش

آرا؛ هنر فاخر ایرانی پیشتاز در عرصه هدایای تبلیغاتی

با توجه به اهمیت شب یلدا در فرهنگ و رسوم ایرانی و اهمیت هدیه یلدا مجموعه “آرا” بر آن شده تا با تهیه‌ی با کیفیت ترین وخلاقانه‌ترین هدایای متناسب با فرهنگ و تم شب یلدا و فرهنگ ایرانی شما را در جلب خوشحالی و خشنودی مخاطبانتان یاری رساند تا یلدای امسال را در کنار دوستانتان زیباتر از هر سال دیگر به شادی و جشن بگذرانید.و خاطره‌ی خوبی از امروز به یادگار بگذارید.

مجموعه ما با تجربه و تخصص بالایی که در طول این سالیان در تهیه و تولید هدایای تبلیغاتی متناسب با ذوق و سلیقه ایرانی دارد در تلاش است این هدایا را با بهترین و خلاقانه ترین بسته‌بندی ها را برای شما تهیه کند تا پروسه انتخاب هدیه و هدیه دادن را به فعالیتی لذت بخش برای شما بدل سازد.

هدیه یلدا

سایر مقالات

نظرات کاربران (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *